2022 Candidates

This is a list of Candidates who have declared as of February 21,  2022. 

It is provided only as information.  Please contact the Chair or Secretary with corrections or suggestions.   

I = Incumbent.  Unless noted with a D (Democrat), Ind (Independent), or Other, candidates are Republican.  Judge candidates are non-partisan; party affiliation is for informational purposes only.

County Judge Executive

David Voegele (I)

Albert Harrison

County Attorney

Berry Baxter

County Clerk

Amy Alvey

Facebook

Website

 

Daniel Somers

Facebook

Website

Sheriff

Robert Lane

Website

Youtube

Tim Wakefield

Facebook

Website

Jailer

Kevin Nuss

Facebook

Website

Jeff Tindall

Facebook

Website

Coroner

David Pendleton (I)

County Surveyor

No Candidate

PVA

Barbara Winters (I)

Magistrate District 1

Brent Likins (I)

Chris Monty Montgomery

Magistrate District 2

Wayne Theiss

Magistrate District 3

Kevin Woosley

Facebook

Lisa Paris

Phone

Email

Magistrate District 4

Kevin Jeffries

Email

Facebook

Jason Taylor

Facebook

Website

Magistrate District 5

Chris Haunz (I)

Magistrate District 6

Stephanie Hawkins (I), 

Email (elections)

Email (work)

Facebook

Website    

 

Larry Otterback

Email

Larry Kiser

Email

Facebook

Website

Phone

Magistrate District 7

Bob Dye (I)

Magistrate District 8

Michael Logsdon (I)

Karin Saltau (D)

Constable District 1

Jay Russo 

Jacob Harper

Constable District 2

John Detherage (I)

Constable District 3

Loren Johnson (I)

Jason Cornett 

Barry Laws

Constable District 4

Allen Lane

Constable District 5

Tim Kollenberg (I)

Constable District 6

B. Michael Saylor (I)

Constable District 7

Joseph P. Hamilton III (I)

Constable District 8

Barry Wilding (I)

 

State Senate District 6

(Oldham, Trimble, Part Jefferson)

Bill Ferko

Facebook

Website

Lindsey Tichenor

Facebook

Website

State Representative District 59

(Oldham)

David Osborne (I)

Bridgette Ehly

State Representative District 48

(Part Oldham, Part Jefferson)

Ken Fleming (I)

Maria Sorolis (D)

Amanda Corzine (D)

State Representative District 33

(Part Oldham, Part Jefferson, Part Shelby)

Jason Nemes (I)

Kate Turner (D)

4th District Representative

Thomas Massie (I)

Alyssa Dara McDowell

George F. Washington

Website

Claire Wirth

Matthew Lehman (D)

U.S. Senator

Rand Paul (I)

Arnold Blankenship

Valerie "Dr. Val" Fredrick

Paul V. Hamilton

John Schiess

Tami L. Stainfield

Joshua Wesley Blanton Sr. (D)

Charles Booker (D)

Ruth Gao (D)

6th Supreme Court District

(Boone, Bracken, Campbell, Carroll,

Gallatin, Grant, Henry, Kenton, Oldham, 

Owen, Pendleton, Shelby, Trimble)

Joseph M Fischer

Michelle M. Keller (Ind)

6th Judge of the Court of Appeals (1st)

(Same Counties as above)

Allison Jones (I) (Ind)

6th Judge of the Court of Appeals (2nd)

(Same Counties as above)

Susanne Cetrulo (appointed 2021) D

Robert A. Winter Jr. 

12th District Judge (1st) No Incumbent

(Henry, Trimble, Oldham)

Ashley E. Ahrens 

Daniel Fendley

Facebook

Website

Email

Walter Matthew Hudson

Gary Stewart

12th District Judge (2nd)

(Henry, Trimble, Oldham)

Brittany McKenna (I) (Ind)

12th Circuit Judge (1st)

(Henry, Trimble, Oldham)

Jerry D. Crosby (I) (Other)

12th Circuit Judge Family Court (2nd)

(Henry, Trimble, Oldham)

Doreen S. Goodwin (I) 

Joni Bottorff (R)

Todd K. Bolus (D)

Website